Webmaster Araçlarına Site Ekleme

Farklı Bir Bilgi mi Arıyorsun ?
Yayın Tarihi: 25 Aralık 2018 - Yazar: mucahit - Kategori: Videolu Seo Dersleri


Google Webmaster Tools (Araçları) Google’ın web sitesi için Seo çalışmaları yapacaklara sunduğu bilgi alma ve site ile ilgili bazı işlemlerin yapıldığı bir yönetim panelidir. Seo çalışmasına yapmaya karar verdikten sonra yapılacak ilk iş, web sitenizi Google Webmaster Araçlarına eklemektir. Webmaster araçlarından sitenizin durumu hakkında detaylı bilgilere ulaşabiliriz. Bu bilgileri göz önüne alarak Seo çalışmamıza yön veririz. Bu makalemizde webmaster araçlarına web sitenizi nasıl ekleyeceğinizi anlatacağız. Bir sonraki anlatımımızda ise webmaster araçları nasıl kullanılır detaylı şekilde bahsedeceğiz.

Google Webmaster Araçlarına ulaşmak için Google’ı açıp webmaster araçları yazıp ilk sıradaki siteye tıklayabilirsiniz. Ya da direkt olarak buradan ulaşabilirsiniz. Google Webmaster Araçlarını kullanabilmeniz için tabiki bir gmail hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Aşağıdaki adımları izleyerek sitenizi webmaster araçlarına ekleyebilirsiniz.

1.Resimde görüldüğü üzere özellik ekle butonuna tıklıyoruz. Açılan pencerede sitemizin adresini yazıp ilerliyoruz.


2. Açılan sayfada sitenin size ait olduğunu onaylamak için yapmanız gereken alternatif yöntemler bulunmaktadır. Dilerseniz html dosyasını indirip, sitenizin ana dizinine yükleyip doğrula butonuna basıp işlemi tamamlayabilirsiniz. Eğer dosya yükleme gibi bir şansınız yoksa ozaman alternatif yöntemleri kullanabilirsiniz. Alternatif yöntemlerden ilki html etiketidir. Sitenizin head tagları arasına verilen html etiketini ekleyerek onaylama işlemini yapabilirsiniz. İkinci alternatif yöntem ise alan adı sağlayacısını onaylamaktır. Bu şıkkı seçtiğinizde önünüze gelen listeden alan adı sağlayıcınızı seçip oturum açtığınızda işlemi tamamlamış olursunuz. Üçüncü yöntemde ise Analytics hesabınızı kullanırsınız.

  • Eşzamansız izleme kodunu kullanmalısınız.
  • İzleme kodunuz sayfanızın <head> bölümünde olmalıdır.
  • Analytics web mülkü için “düzenle” iznine sahip olmalısınız.

Dördüncü ve son yöntem ise Google Etiket yöneticisi hesabınızı kullanarak doğrulama yapmanızı sağlar.

hakkımızda - referanslar / info@mucahitguner,com