Site Hızı Arttırma Yöntemleri

Farklı Bir Bilgi mi Arıyorsun ?
Yayın Tarihi: 27 Eylül 2019 - Yazar: mucahit - Kategori: Seo

Merhaba Arkadaşlar… Site hızı Seo çalışması içerisinde önemli yer arz eden bir konudur. Sitenizin hızlı çalışması, sayfa gezintilerinin hızlı yapılabilmesi, dolayısıyla ziyaretçiyi sitede daha uzun süre tutabilmek oldukça önemlidir. Yavaş çalışan bir sitede gezmeyi kimse istemez ve ziyaretçi siteyi çok çabuk terk eder. Bu durumda hiç bir zaman istenmeyecek bir durumdur. Google hız konusuna önem verir. Bunu arama sonuçlarında arama sonuçlarını ne kadar sürede sunduğuna bakarak anlayabilirsiniz. Şimdi gelelim sitenizin hızını arttıracak yönteleri tek tek anlatmaya… Bu arada, bazı işlemleri yapabilmeniz için Html ve internet kullanımına aşina olmanız sizin için iyi olacaktır.

1- Sitenizdeki Görseller

Sitenizde gerek tasarım için kullandığınız gerekse site içerisinde içerik olarak kullandığınız tüm görsellerin dosya boyutlarını olabildiğince minimum seviyede tutmaya çalışın. Dosya uzantısı olarak jpg ile çalışmanızı tavsiye ederim.

2- Sitenizdeki Videolar

Sitenizde bulunan görseller için ne söylüyorsak aynı durum videolar için de geçerlidir. Özellikle videoların dosya boyutları çok daha büyük olabiliyor. Video boyutlarının olabildiğince minimum tutmaya çalışmalısınız.

3- Css Dosyaları

Sitenizdeki css dosyalarının sayısını olabildiğinde minimum seviyede tutmaya çalışın. Bu yönteme css sprite tekniği denir. Bir adet stil ve bir adet reset dosyası olması en iyisidir.

4- Javascript Dosyaları

Yukarıda css sprite tekniğinden bahsettik. Aynı durum js (javascript) dosyaları için de geçerlidir.

5- İframe Kodları

Artık pek kullanılmasa da tercih edenler olabiliyor. Iframe kodu kullanarak uzak bir siteyi yada bir kısmını siteniz içinde çalıştırmayın. Iframe nedeniyle siteniz açılırken önce uzaktaki sitenin yüklenmesi gerekecek sonra sizin siteniz; bu nedenle iframe kullanmamanızı tavsiye ederim.

6- Verimli Kod Yazımı

Bu kısım daha çok yazılımcıları ilgilendiren bir kısımdır. Örneğin, php ile yazılmış bir siteniz varsa ve siteniz yavaş çalışıyorsa bunun nedeni gereksiz yere fazladan çalışan, her defasında veri sorgusu gerçekleştiren verimsiz yazılmış kodlardır. O yüzden sitenizi yaparken ya da yaptırırken bu hususa dikkat etmelisiniz.

7- Klasik olacak ama, sitenizde flash animasyon, banner vs kullanmayın.

8- Sitenizi kendiniz yaptıysanız ya da yaptıracaksanız daha çok responsive tasarımları tercih etmenizi tavsiye ederim. Tasarımlarınızda görsel kısımları olabildiğince resimsiz css kullanarak yapmaya özen gösterin ve tasarımlarınız olabildiğince görsel kullanılmayacak şekilde tasarlayın.

Sitenizin ne kadar sürede yüklendiğini ve sitenizle alakalı daha birçok analizi öğrenmek için Site Röntgen aracımızı kullanabilirsiniz.

hakkımızda - referanslar / info@mucahitguner,com