Seo’da Video Optimizasyonu Nasıl Yapılır ?

Farklı Bir Bilgi mi Arıyorsun ?
Yayın Tarihi: 24 Eylül 2019 - Yazar: mucahit - Kategori: Seo

Merhaba Arkadaşlar… Siteye eklenecek videoların optimizasyon işlemi nasıl olması gerektiği hakkında internette pek az bilgi bulunuyor. Biz de faydalı olacağını düşündüğümüzden geniş geniş anlatarak bu konuyu anlatalım istedik. Sitenize Seo çalışması yaparken site içi seo ve site dışı seo olarak iki genel parçaya ayırırsınız. Video optimizasyon işlemide site içi seo çalışmasına girer. Yani yapacağınız işlemler site içi seo çalışmasıdır. Sitenizdeki videoları Seo’ya uygun bir şekilde eklemenin bir kaç adımı var. Lafı daha fazla uzatmadan hemen adım adım nasıl yapıldığını anlatıyorum.

1- Sitenize ekleyeceğiniz videolar Html 5 formatında olmalıdır. Flash animasyon ya da içeriği Google botları tarafından okunamayacak yapıda olan videoları sitenize eklememenizi tavsiye ederiz.

2- Kendinize özel bir Html 5 video player tasarımı yapabilirseniz bu sizin için oldukça iyi olur. Eğer buna imkan yoksa videolarınızı Youtube’da bir kanal açıp oraya yükleyebilirsiniz. Youtube videoları Html 5’dir.

3- Eğer videonuzu Youtube’a yüklemeyip direkt kendi sunucunuzdan çalıştıracaksınız videonun dosya boyutunu gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Videonun boyutunu olabildiğince küçük olması siteniz için faydalı olacaktır.

4- İster Youtube’a yükleyin ister kendi playerınızdan çalıştırın videonuza sayfa ya da konuyla alakalı bir başlık (title) eklemeyi unutmayın.

5- Bir sayfa içerisinde sadece bir videoya yer vermeyin. Eğer böyle bir durum söz konusu ise videonın altına muhakkak video ile alakalı birkaç parağraf yazı yazmalısınız. Eğer yazacak birşey bulamıyorsanız videoda konuşulan içeriği dahi yazabilirsiniz.

Bu belirttiğimiz kriterlere göre sitenize video eklemesi yaptığınızda videonuz Seo uyumlu bir şekilde sitenize eklenmiş olacaktır. Ayrıca sitenize Html 5 formatında video eklediğinizde videonuz aynı zamanda mobil kullanım için de uygun bir yapıda olacaktır.

hakkımızda - referanslar / info@mucahitguner,com