Seo Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Farklı Bir Bilgi mi Arıyorsun ?
Yayın Tarihi: 24 Aralık 2018 - Yazar: mucahit - Kategori: Seo

Bu yazımız diğer Seo Nedir yazılarından biraz farklı olsun istedik. Bu nedenle Seo’nun ne olduğunun, nasıl yapıldığının yanında ne olmadığı ve nasıl yapılmadığını da anlatmaya karar verdik. Seo, arama motorları optimizasyonu (Search Engine Optimization) demektir. İstisnai istekler dışında Seo çalışması genellikle Google hedef alınarak yapılmaktadır. Google arama motoru piyasasının açık ara en büyüğü olduğu için Seo çalışması yaparken de Google algoritma ve kalite yönergeleri dikkate alınmaktadır. Seo çalışması her siteye aynı şekilde fakat farklı stratejiler ile uygulanır. Bu sözümüze bir örnekle biraz daha açıklık getirmek istiyoruz. Tüm Seo çalışmalarında backlink kullanırsınız, tüm seo çalışmalarında site içi Seo uygulamalarını yaparsınız. Tüm çalışmalar aynı fakat uygulanan miktar, sıralama ve zaman farklı olmaktadır. Her sektörde farklı rekabet, aranma hacmi ve müşteri yapısı olduğu için Seo çalışması da bu sebeple her sektörde farklı stratejiler hazırlanarak uygulanır. Olabildiğince özet şekilde Seo’nun ne olduğundan bahsettik. Şimdi ise Seo’nun nasıl yapıldığından bahsedelim.

SEO NASIL YAPILIR ?

Sonu başarı ile tamamlansın istediğiniz bir Seo çalışmasına başlamak üzereyseniz öncelikle yapmanız gereken web siteyle alakalı çok iyi analiz yapmaktır. Yapacağınız analizlerin sonucu sizin uygun tedaviyi uygulayabilmeniz, en iyi stratejiyi oluşturabilmeniz için çok önemlidir. Başarılı Seo analizi için size yardımcı olacak pek çok araç bulunmaktadır. Öncelikle web siteyi Google Webmaster Araçlarına ekleyebilirsiniz. Webmaster Araçlarına nasıl ekleme yapacağınızı bilmiyorsanız Webmaster Araçlarına Site Ekleme yazımıza bakabilirsiniz. Yazı içerisinde ayrıca video anlatımı da bulunmaktadır. Webmaster araçlarına ekleme yaptıktan sonra sitenin sayfaları indekleniyor mu, tarama hatası var mı, site haritası doğru bir şekilde gönderilmiş mi, sitenin herhangi bir cezası var mı, siteye gelen bağlantılar site için uygun mu vs birçok analiz bilgisine webmaster araçlarından bakabilirsiniz. Ayrıca sitenin mobil uyumluluğunu sitemizdeki mobil uyumluluk testi aracını kullanarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca yine sitemizdeki Site Röntgen aracımız ile sitenin iç kısmının genel olarak Seo uyumlu olup olmadığını test edebilirsiniz. Site hızı Google için önemli bir kriterdir. Yine sitemizdeki site hızı ölçme aracını kullanabilirsiniz. Web site içerisindeki anahtar kelime yoğunluğunu da öğrenmek önemlidir. Bunun için de Anahtar Kelime Yoğunluğu aracımızı kullanabilirsiniz. Çok detaylı anlatmadan genel olarak işinizi görebilecek şekilde nasıl analiz yapabileceğinizi göstermiş olduk. Elde ettiğiniz sonuçlara göre bir Seo stratejisi planı hazırlamanız gerekiyor. Sitenizde olmayanları yapmaktan önce var olan hataları gidermelisiniz. Ondan sonra eksik olan kısımları tamamlayabilirsiniz.

Birazda site dışı Seo için nasıl bir strateji oluşturmalısınız ondan bahsedelim. Site dışı Seo başarılı bir şekilde yapılmazsa siteniz anahtar kelimelerinizde Google ilk sayfada çıkması oldukça zorlaşır. Seo yapan herkes Google’a site dışı Seo çalışmasıyla şunu söyler; “Benim sitem kaliteli bir sitedir. Bunu ispat edebilirim. Ben şu anahtar kelimede ön sıralarda çıkmalıyım. Bu anahtar kelimelerde kaliteli bir içerik barındırdığımı şu sosyal medya siteleri ve şu referans olan siteler teyit eder.”. Bu etkili sözlerden sonra (tabiki site dışı Seo çalışmalarının yapıldığını farz ediyoruz.) Google tabiki dayanamaz, sitenizi baş tacı yapar. Bu arada kesinlikle site içi Seo çalışmalarınızı tamamen bitirmeden site dışı Seo çalışmaları yapmayın. Eğer Google’a sizi önerecek sitelerin referanslığının altı dolu olmazsa yaptığınız site dışı Seo çalışmasının bir anlamı olmayacaktır. Siteniz hızlı gelse de geldiği gibi geri gidecektir.

Hangi aralıklarla, kaç adet, hangi sitelerden backlink alımı yapacağınızı üzerinde çalıştığınız sitenin anahtar kelimelerin rekabeti, aranma hacmi ve içinde bulunduğu sektörü belirlemektedir. Site dışı Seo çalışmasında iki amaç vardır. Birincisi birilerinin bizi Google’a önermesi, bu site kalitelidir demesidir. Bir diğeri ise sitenin popüler hale getirilmesidir. Bu da sitenin sosyal medyada aktif olarak bulunması ile sağlanabilmektedir.

SEO NE DEĞİLDİR, NASIL YAPILMAZ ?

Seo Google Adwords reklamları gibi değildir. Fazla para verilerek ilk sıralarda çıkamazsınız. Seo Google reklamı değildir, bugün başladığınızda hemen yarın başarı yakalayamazsınız. Seo çalışması bir plan yapılmadan, karmakarışık işler yapılarak, site içi Seo tamamlanmadan abartılı backlink alımları alınarak yapılmaz. Seo çalışması teknik bilgi ile yapılır. Bu sebeple tam bilgi sahibi olmadan çalışma yaparsanız ya sitenize zarar verirsiniz ya da harcadığınız zaman ve para size zarar ettirmiş olur. Seo çalışması site içerisinde spam yapılarak yapılmaz. Seo çalışması her siteden sayısız link almakla yapılmaz. Seo çalışması düzensiz aralıklarla yapılırsa size o çalışmadan fayda gelmez. Seo çalışması hızlandırılmaz. Normal akışında giden web sitesi bazı manüpilasyonlar yapılarak hızlandırılmaya çalışılırsa istenmeye sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. (Sitenizin arama sonuçlarından kaybolması, ceza alması gibi.)

hakkımızda - referanslar / info@mucahitguner,com