İnstagram Alışveriş Özelliğini Açma

Farklı Bir Bilgi mi Arıyorsun ?
Yayın Tarihi: 30 Eylül 2019 - Yazar: mucahit - Kategori: Digital Pazarlama

Merhaba Arkadaşlar… İrili ufaklı birçok firma Instagram’dan sipariş alarak ya da e-ticaret sitesine yönlendirme yaparak satış yapmaktadır. Satışı arttırmak için Instagram’da farklı çeşitlerde reklamlar uygulayabiliyorsunuz. Reklamlarınız görüntülendiği zaman görüntünün, kampanyanın Instagram kullanıcısını etkilemesi gerekiyor ve bu etkileşimin alışverişe dönüşmesi gerekiyor. Bunun kolay bir iş olmamasının yanı sıra dönüşümlerinde arttırılması satış yapanlar için oldukça önemli. İşte tam bu noktada Facebook, Instagram’da alışveriş özelliğini devreye soktu. Şuanda her ülkede kullanılamıyor. Sadece ABD, Kanada ve Türkiye’de kendilerinin imtiyaz verdiği birkaç firma tarafından kullanılabiliyor. Biz yine de en azından başvuruyu nasıl yapabileceğinizi sizlere anlatmak istiyoruz. Başvurular otomatik olarak kabul ediliyor ya da edilmiyor. Belki de başvurunuz kabul görür, kim bilir ?

instagram alışveriş

1- Öncelikle bir instagram işletme hesabınızın olması gerekiyor. Eğer firma profilinizi tüzel kişilik olarak oluşturduysanız ayarlar (çarklı ikon var.) kısmına basıp işletme hesabına geç diyerek hesabınızı işletme hesabına çevirmelisiniz.

2- Facebook Business Maganer’e şirketinizi işletme olarak eklemelisiniz. Firma adres, telefon vs diğer bilgileri eksiksiz şekilde eklemelisiniz. Ekledikten sonra Facebook’da isterseniz mağaza oluşturup ürünlerini ekleyebilir, isterseniz de koleksiyon oluşturarak ürünlerinizi ekleyebilirsiniz. Facebook Business Manager ile Instagram hesabınızın birbiriyle bağlantılı olması gerektiğini unutmayın. Facebook Business Maganer’de işletme ayarları sayfasında, sol menüdeki hesaplar kısmından Instagram hesapları linkini takip ederek Instagram sayfanızı ekleyebilirsiniz.

3- Koleksiyon oluşturarak ürünlerinizi eklediniz ve yukarıda belirttiğiniz adımları da gerçekleştirdiyseniz artık ürünlere fiyat ekleme özelliğini Instagram’da aktif etme işlemi kalıyor. Profildeyken sağ üst köşedeki ikona tıklayın, profilinizin üst kısmında kullanmaya başla uyarısına dokunun. Bu uyarıyı göremiyorsanız çarklı ikona sahip ayarlar butonuna tıklayabilirsiniz. Daha sonra alışverişe basın ve devama dokunun. İşletme profilinizde görünecek, ürünlerinizin yüklü olduğu koleksiyonu seçin. Son olarak bitti butonuna dokunun. İşletme ayarlarında eğer alışveriş seçeneği görünmüyorsa hesabınız ya onaylanmadı ya da değerlendirilme aşamasındadır.

4- Şimdi son olarak paylaşım yapma işlemi gerekiyor. İlk olarak bir fotoğraf seçin. (Açıklama, filtre vs ekleyebilirsiniz.) Fotoğraf üzerinde etiketlemek istediğiniz ürünlerin üzerine dokunun. Etiketlemek istediğiniz ürünlerin adını girin, ardından arama kutusunda göründüklerinde bu ürünleri seçin. Bitti butonuna dokunup, paylaş diyebilirsiniz.

Instagram’da hem yeni görsellerinizi hem de daha önceden yüklemiş olduğunuz görselleri tekrar düzenleyerek etikleyebilirsiniz. Tek görselli bir gönderi başına 5 adede kadar, birden fazla görselli bir gönderi başına ise 20 adede kadar ürün etiketleyebilirsiniz. Instagram’daki tek görselli gönderilerde etiketlediğiniz ürünleri düzenleyebilir veya silebilirsiniz ancak çok görselli gönderilerde gönderiniz yayınlandıktan sonra etiketli ürünleri düzenleyemez veya silemezsiniz. Bir ürünü Facebook’taki mağazadan veya işletme profilinizle ilişkili ürün kataloğundan silerseniz, ilişkili etiket ürünün etiketlendiği tüm gönderilerden kaldırılır. Ayrıca, silinen ilişkili etiketle ilgili istatistikleri de kaybedersiniz.

hakkımızda - referanslar / info@mucahitguner,com