Backlink Çalışması Nasıl Yapılır ?

Farklı Bir Bilgi mi Arıyorsun ?
Yayın Tarihi: 24 Aralık 2018 - Yazar: mucahit - Kategori: Seo

Backlinkin Türkçe anlamı geri dönen bağlantı demektir. Tabii ilk başta geri dönen bağlantı ifadesi size bir şey ifade etmeyebilir. Biz de anlatımımız boyunca geri dönen bağlantı demeyeceğiz zaten 🙂 Neden backlink alırız ? Backlink almamızın tek sebebi Google’a benim sitem kaliteli üstelik bazı kaliteli sitelerde beni öneriyor demektir. Google da örümceklerini sitenize yolluyor. Bakıyor ki site gerçekten kaliteli öneren bazı kaliteli sitelerde var. Üstelik kalite yönergelerime de uyuyor. Neden onu üst sıralara taşımayayım ki ? İşin özü budur. Peki, backlinkin ne olduğunu anlattık ama backlink nasıl almalısınız ? Backlink alımı yapacağınız siteyi nasıl değerlendirip link almaya karar vermelisiniz ? Bu soruların cevabını açıklayalım hemen.

Backlink almak için önceliği her zaman sizinle aynı içerikte olan sitelere verin. Yalnız altın ipucu şu; kendi içeriğinizle aynı olsa da kendi sitenizden daha değersiz bir siteden asla link almayın. Bu zamanda kendi içeriğinizle aynı içeriğe ait kaliteli siteden link almak oldukça zor hale geldi. Haliyle farklı sektörlerdeki sitelerden link alımı yapmak mecburiyetinde kalacaksınız. Siz yine de sitenizin içeriğine en yakın sitelere öncelik verin. Örneğin; saç ekimi üzerine web siteniz varsa bir sağlık sitesinden link almayı tercih edebilirsiniz. Genelde forumlarda 3 aylık 5 aylık vs. link satılır. Oysaki bir siteden bir aylık link almanız yeterlidir. Siz bir ay süresince o siteden kazanacağınızı kazanmış oluyorsunuz. Bir ay içinde Google o sitenin sizi önerdiğini artık öğreniyor. Burada da önemli bir husus var. Her ay düzenli olarak farklı sitelerden link alımları yapmalısınız. Linklerin sayı miktarını anahtar kelimelerinizin aylık aranma hacmi ve rekabetini göz önüne alarak abartmadan ayarlamalısınız.

Link alımı yapacağınız siteyi seçerken o siteyi detaylıca incelemenizi öneririz. Link alacağınız sitenin link çöplüğü olmamasına, aylık ne kadar link çıkıldığına, hangi sitelere link verdiğine, Google indeks sayısına, aylık ziyaretçi istatistiklerine, site içeriğinin özgün olup olmadığına gibi kriterlere elzem olarak bakmalısınız. Bu kriterleri göz önüne alarak link aldığınızda aldığınız linklerin sitenize ne kadar faydalı olacağını göreceksiniz.

Link alımı yaparken bir de rakip analizi yapılarak link alınır. Rakipleriniz hangi sitelerden link almışsa o sitelerden link alınmaya çalışılınır. Eğer aynı sitelerden link alma imkanınız yoksa rakibinizin link aldığı siteyle aynı içeriğe sahip daha değerli farklı bir siteden de link alabilirsiniz. Bu izleyeceğiniz strateji rakiplerinizi bir bir geçmenize olanak sağlayacaktır. (Site içeriğinizin ve sitenizin herşeyi tamam olduğunu varsayıyoruz.) Az daha unutuyorduk 🙂 Rakibinizin hangi sitelerden link aldığını nereden bileceksiniz ? Bunu siz hiç uğraşmadan yapan siteler var. En çok kullanılan sitelerden biri ahrefs.com dur.

Backlink konusunda bir diğer önemli husus da link aldığınızdan Google’ın haberi var mı ? Tabiri caizse sizin link aldığınızı kabul edip kayıt altına aldı mı ? Bunu öğrenmenin en uygun, ücretsiz ve sağlam yolu Google Webmaster Araçlarına girip sitenize gelen bağlantıları kontrol edip öğrenmenizdir. Çok konuştuk, birazda nefes alın istedik. Size güzel bir orman havasında süzülüp bol bol nefes almayı vaad ediyoruz 🙂

hakkımızda - referanslar / info@mucahitguner,com